30 մլն դոլար, 2000 աշխատատեղ. Երեւանում հիմնվում է «Ինժեներական քաղաք»
Սանկտ Պետերբուրգում ՀԱՊԿ նոր ղեկավար չի ընտրվի. Արսեն Գասպարյան
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը կայանալու է 2019 թվականին: Այս մասին ռուսական RBC գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր խորհրդական Արսեն Գասպարյանը:
«Դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք [ԵԱՏՄ] գագաթնաժողովի ընթացքում այդ հարցը չի քննարկվելու: Օրակարգն ուղարկվել է պետերբուրգյան հանդիպման բոլոր մասնակիցներին», - նշել է Գասպարյանը: Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ ձևաչափում հանդիպումներ նախատեսված չեն նաև մինչև դեկտեմբերի 31-ը, ուստի կազմակերպության նոր ղեկավարի անունը մինչև Նոր տարի չի հստակեցվի:
2017 թվականի ապրիլից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցրած Յուրի Խաչատուրովը, ում Հայաստանում սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանք է առաջադրված «Մարտի 1»-ի գործով, մեկ ամիս առաջ ազատվեց այդ պաշտոնից:
Նոյեմբերի 8-ին Աստանայում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում նոր գլխավոր քարտուղար չնշանակվեց, և, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, պետությունների ղեկավարները պայմանավորվել էին հարցի շուրջ քննարկումները շարունակել դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք հանդիպման ընթացքում: