Փաշինյանի արձագանքը. «Քաղաքացու ընտրությունը մեզ համար օրենք է»
Լուսանկարը` armlur.am
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունեցած համայնքային ընտրությունների արդյունքներին՝ շեշտելով քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման կարևորությունը։
Ֆեյսբուքում տարածած իր հայտարարության մեջ նա նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին ունի ազատորեն ընտրություն կատարելու հնարավորություն, և այդ ընտրությունն իշխանությունների համար օրենք է։
«Շնորհավորում եմ Քաղաքացու վստահությանը արժանացած, ընտրություններում հաղթած բոլոր քաղաքական ուժերին և թեկնածուներին։ Ընտրողների կամքի վրա ապօրինի ազդեցության մասին բոլոր ահազանգերը պետք է մանրամասն քննվեն, դրանց հետագա կրկնությունը բացառելու առաջնահերթ նպատակադրմամբ», – գրել է կառավարության ղեկավարը։
Վարչապետի մեկնաբանությունը հետևել է Փարաքարում կայացած ընտրություններում «Միասնություն» ընդդիմադիր դաշինքի հաղթանակից հետո, որը ստացել է ձայների 56,57%-ը, մինչդեռ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հավաքել է ընդամենը 31,89%։ Օրենքի համաձայն, դաշինքի ցուցակը գլխավորող Վալոդյա Գրիգորյանը կդառնա Փարաքար համայնքի ղեկավար։
Գյումրիում իրավիճակն այլ է. այնտեղ նախնական տվյալներով առաջատար է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ 36,80% ձայներով։ Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը զբաղեցնում է երկրորդ տեղը՝ 20,71%-ով, իսկ «Մեր քաղաքը» դաշինքը՝ երրորդը՝ 15,85%-ով։
Գյումրիի ավագանի են անցել հինգ քաղաքական ուժեր, այդ թվում՝ «Իմ Հզոր Համայնք» կուսակցությունը և «Մայր Հայաստան» դաշինքը։