Գյումրիում ընդդիմադիր ուժերը ցանկանում են համախմբվել իշխող կուսակցության դեմ
«Իմ Հզոր Համայնք» ընդդիմադիր կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Ռուբեն Մխիթարյանը կարևոր հայտարարություն է արել Գյումրիի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո։ Քաղաքացիներին ուղղված իր ուղերձում նա պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին, Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության թեկնածուին, ով ընդդիմադիր ուժերի մեջ ստացել է առավելագույն ձայները։
Մխիթարյանը շեշտել է, որ պատրաստ է իր գործընկերների հետ միասին քվեարկել Ղուկասյանի օգտին՝ առանց որևէ նախապայմանի և պաշտոնների հավակնելու։ Նա նշել է, որ կատարում է իր նախընտրական խոստումը՝ սեփական պարտության դեպքում աջակցել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուին։ Թեկնածուն գոհունակություն է հայտնել, որ նպաստել է իշխող կուսակցության անվերապահ հաղթանակի կանխմանը Գյումրիում։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «Մայր Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքը նույնպես պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր ուժին։ Դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը հայտարարել է, որ իրենց թիմը կարճ ժամանակում հսկայական աշխատանք է կատարել և այժմ կարևոր է ընդդիմադիր ուժերի միավորումը։ Նա հաստատել է իրենց պատրաստակամությունը՝ աջակցել ընդդիմադիր առաջատարին՝ առանց կոալիցիոն բանակցությունների և պաշտոնների համար պայքարի, որպեսզի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը զրկվի իշխանությունից։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալներով, 82 ընտրատեղամասից 81-ի քվեարկության արդյունքներով առաջատարն է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ քաղաքապետի պաշտոնակատար Սարիկ Մինասյանի գլխավորությամբ՝ 36,80% (16 938 ձայն)։ Վարդան Ղուկասյանի գլխավորած Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը երկրորդ տեղում է՝ 20,71% (9 537 ձայն), իսկ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի «Մեր քաղաքը» դաշինքը՝ երրորդ տեղում՝ 15,85% (7 296 ձայն)։ Գյումրիի ավագանի են անցել հինգ քաղաքական ուժեր, այդ թվում՝ «Իմ Հզոր Համայնք» կուսակցությունը և «Մայր Հայաստան» դաշինքը։