Կուժեղացնեն սպառողների իրավունքների պաշտպանությունը և կստեղծեն մրցակցության պայմաններ
Լուսանկարը` primeminister.am
Մարտի 27-ին կայացած նիստում Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» և «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքներում, ինչպես նաև մի շարք հարակից օրենսդրական ակտերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթին:
Այս օրինագծերի ընդունումը, համաձայն դրա հեղինակների, հնարավորություն կտա ստեղծել սպառողների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ համակարգ և բարեխիղճ մրցակցության ու ձեռնարկատիրության զարգացման համար անհրաժեշտ միջավայր:
«Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը կստանա սպառողների իրավունքների պաշտպանության կենտրոնական կոնտակտային մարմնի լիազորություններ: Օրինագիծը սահմանում է սպառողների դեմ իրավախախտումների վերաբերյալ հստակ կարգավորման մեխանիզմներ, ներառյալ անարդար առևտրային գործելակերպի ընդհանուր բնութագիրը և դրա առավել կանխատեսելի դրսևորումները:
Փաստաթուղթը նաև սահմանում է սպառողների դեմ ուղղված իրավախախտումների վերաբերյալ վարույթների հարուցման առիթների քննարկման առանձնահատկությունները, նախատեսում է գյուղատնտեսական արտադրանք ձեռք բերող տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից վճարման կետանցի դեպքում բազային տոկոսներ վճարելու պարտականություն և սահմանում է պատասխանատվություն սպառողների իրավունքների խախտման համար:
«Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխությունների օրինագծում ամրագրված է սպառողի ազատ ընտրության հիմնարար իրավունքը: Նախատեսված են սպառողների դեմ տնտեսավարող սուբյեկտների անարդար առևտրային գործելակերպի վերաբերյալ համապարփակ կարգավորման մեխանիզմներ՝ 2005/29/EC հրահանգին համապատասխան, ներառյալ սպառողների պաշտպանության միջոցները անարդար առևտրային գործելակերպից:
Մասնավորապես, սահմանված է տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից սպառողի նկատմամբ անարդար առևտրային գործելակերպ դրսևորելու արգելքի սկզբունքը, որոշված են անարդար առևտրային գործելակերպ համարվող վարքագծի հատկանիշները, ինչպես նաև նշված են տնտեսավարող սուբյեկտների այն կոնկրետ վարքագիծը, գործողություններն ու անգործությունը, որոնք բոլոր դեպքերում համարվում են անարդար: