Փաշինյանը Նռնաձոր տանող ճանապարհի կառուցումն անվանել է հաղորդակցությունների բացման քայլ
Լուսանկարը` primeminister.am
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է երկրի տարբեր հատվածներում ճանապարհաշինական աշխատանքների ֆինանսավորման համար շուրջ 5 միլիարդ դրամի հատկացման մասին: Հայտարարությունը արվել է մարտի 27-ին կառավարության նիստի ժամանակ՝ առանց նախնական զեկույցի ներկայացված որոշումների նախագծերից մեկի քննարկման ընթացքում:
Փաշինյանի խոսքով, փաթեթը ներառում է մի քանի ծրագրեր, որոնք գտնվում են իրականացման տարբեր փուլերում: «Դրանց մի մասը արդեն գտնվում է ավարտական փուլում, և դրանց մնում է վճարել վերջնական 5 տոկոսը», — բացատրել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը հիմնական ենթակառուցվածքային օբյեկտների թվում առանձնացրել է Գորիսից դեպի Վերին Շեն և Խոզնավար գյուղեր տանող ճանապարհի 18,3 կիլոմետրանոց հատվածը, որի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել և ավարտել ընթացիկ տարում:
Հատուկ ուշադրություն Փաշինյանը դարձրել է Կապան-Ծավ մայրուղու 15-րդ կիլոմետրից մինչև Նռնաձոր գյուղ 10,1 կիլոմետր երկարությամբ նոր ավտոճանապարհի կառուցման ծրագրին: Այս ուղղությամբ աշխատանքները նախատեսված են 2025 թվականի համար:
«Այս ծրագիրն ունի առանձնահատուկ կարևորություն: Ներկայումս Նռնաձոր տանող ճանապարհի մի մասը համընկնում է նախկին երկաթուղային գծի հատվածի հետ: Քանի որ մենք պլանավորում ենք տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացում, սա այդ աշխատանքների գործնական փուլն է», — ընդգծել է վարչապետը:
Նրա խոսքով, այս ենթակառուցվածքային ծրագիրը Հայաստանի կողմից առաջարկված տարածաշրջանային ինտեգրացիայի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրագործման համար անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանք է:
«Մեզ հաճախ քննադատում են՝ ասելով, որ մենք մշտապես արտահայտում ենք պատրաստակամություն, բայց կոնկրետ քայլեր չենք ձեռնարկում: Ահա այդպիսի գործնական քայլերից մեկը: Մենք ոչ միայն բնակավայրի համար այլընտրանքային ճանապարհ ենք ստեղծում, այլև ազատում ենք երկաթուղու ճանապարհը, քանի որ այն այդ հատվածով անցնելու այլ տարբերակ չունի: Հետևաբար, մենք ազատում ենք այդ հատվածը, որպեսզի հնարավոր դարձնենք երկաթուղու կառուցումը», — բացատրել է Փաշինյանը: