Իլ-76-ը հարձակման է ենթարկվել Կիևին ԱՄՆ-ի կամ Ֆրանսիայի մատակարարած համակարգերով. Պուտին
Ռուսաստանը կհասնի հատուկ ռազմական գործողության նպատակներին. Պուտին
Մարտական ​​գոտում կա ավելի քան 600 հազար մարդ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է RIA Novosti-ն։
Նա վստահեցրել է, որ Ռուսաստանը կհասնի հատուկ ռազմական գործողության առաջադրանքների ու նպատակների իրականացմանը։
«Այն ամենը, ինչ տեղի ունեցավ Դոնբասում, ցեղասպանություն էր, մեր պատմական տարածքներում ռուսները հայտարարվեցին ոչ տիտղոսակիր ազգ», - հավելել է Պուտինը։
Ըստ նրա՝ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Ուկրաինայի փաստացի տերը ազգայնականներն էին։
2022 թվականի փետրվարի 24-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց Դոնբասում հատուկ գործողության մեկնարկի մասին։ Այսպիսով, նրա խոսքով, Մոսկվան պատասխանել է Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ղեկավարների ռազմական օգնության խնդրանքներին։
Քաղաքացիներին ուղղված տեսաուղերձում Վլադիմիր Պուտինը Ուկրաինայի ապառազմականացումն ու ապաազգայնացումն անվանել է Հյուսիսային ռազմական օկրուգի նպատակներ։ 2023 թվականի «Տարվա արդյունքների» ժամանակ նա բացատրեց, որ Ուկրաինան չի ցանկանում համաձայնության գալ, ինչի պատճառով Ռուսաստանը ստիպված է եղել այլ, այդ թվում՝ ռազմական միջոցներ ձեռնարկել։