Կյանքի է կոչվում Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների որոշումը. Բաքուն՝ ռուս խաղաղապահների մասին
ԵՄ-ն Հայաստանին 15 մլն եվրո կհատկացնի կայունության ամրապնդման համար
ՀՀ կառավարության ապրիլի 18-ի նիստում հավանության է արժանացել Հայաստանի և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև երկրի կայունության ամրապնդման ծրագրի ֆինանսավորման մասին համաձայնագիրը: Նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է 15 մլն եվրո:
Այս ծրագիրը ֆինանսավորվելու է Եվրոպական միության բյուջեից՝ հարևանության, զարգացման և միջազգային համագործակցության գործիքի շրջանակներում: Հայաստանը չի նախատեսում այս նախագծի համաֆինանսավորում։
Այս համաձայնագրով տրամադրվող աջակցությունը կուղղվի մի քանի կարևոր խնդիրների կատարմանը։ Առաջին հերթին, դա օգնություն ցուցաբերելն է կառավարությանը փախստականների անհետաձգելի կարիքները բավարարելու ծրագրերի իրականացման գործում։ Սա ներառում է նրանց միանվագ, բազմաֆունկցիոնալ դրամական օգնության տրամադրումը:
Բացի այդ, ծրագիրը նախատեսում է միջնաժամկետ հեռանկարում սոցիալ-տնտեսական կայունության ապահովում։ Այս համատեքստում իրականացվելու է փախստականների էլեկտրաէներգիայի ծախսերի և նրանց բնակարանների տրամադրման հոգածությունը։
Ծրագրի երրորդ մասն ուղղված է փախստականների սոցիալ-տնտեսական երկարաժամկետ ինտեգրմանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու կանանց և խոցելի խմբերին, ներառյալ նրանց կրթական, սոցիալական, Երեխաների պաշտպանության և առողջապահական համակարգերում, ինչպես նաև աշխատաշուկայում ինտեգրմանը և հյուրընկալող համայնքների սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանը:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, ներկայումս բանակցություններ են ընթանում ծրագրի ֆինանսավորման հնարավոր ավելացման վերաբերյալ: Նախատեսվում է ևս 15 միլիոն եվրո ավելացնել արդեն հատկացված 15 միլիոն եվրոյին: Ակնկալվում է, որ այս գործընթացը կավարտվի 2024 թվականի վերջին:
VERELQ-ը հիշեցնում է, որ սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական զինուժը լայնածավալ ագրեսիա է սկսել Արցախի դեմ ։ Սեպտեմբերի 20-ին հանրապետության իշխանություններն ընդունել են կրակի դադարեցման մասին ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության առաջարկը: Արցախի նախագահը սեպտեմբերի 28-ին հրամանագիր է ստորագրել այն մասին, որ բոլոր պետական հիմնարկները լուծարվում են, և 2024 թվականի հունվարի 1-ից Հանրապետությունը կդադարի գոյություն ունենալ ։
Արցախի բնակիչները զանգվածաբար ստիպված լքել են հանրապետության տարածքը և տեղափոխվել Հայաստան ։ ՀՀ կառավարության տվյալների համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է մուտք գործել ավելի քան 100 հազար բռնի տեղահանված քաղաքացի: