Նախագահն ու ՄԻՊ-ը խոսել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի մասին
Սահմանազատման և սահմանագծման հարցով ԱԺ արտահերթ նիստը չի կայանա
«Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքի նախաձեռնությամբ Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հարցով խորհրդարանի արտահերթ նիստը չկայացավ քվորումի բացակայության պատճառով: Այս պահին գրանցվել է ընդամենը 30 պատգամավոր, իշխող մեծամասնությունը, բացառությամբ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանի, նիստին չի ներկայացել։
Առաջիկա ժամերին պատգամավորների գրանցումը կշարունակվի, նիստը չկայացած կհամարվի, եթե չհաջողվի ապահովել 54 պատգամավորի քվորում։ Ընդդիմությունը միայնակ քվորում ապահովել չի կարող, քանի որ երկու ընդդիմադիր խմբակցությունները միասին ունեն ընդամենը 35 պատգամավոր։
Նշենք, որ այսօրվա ուղիղ եթերի ընթացքում խորհրդարանում ձայնն անջատված էր, ինչն արդեն 8-րդ գումարման խորհրդարանում «բարի ավանդույթ» էր դարձել։ Առաջին անգամ չէ, որ խորհրդարանի պաշտոնական ռեսուրսով հեռարձակվող նիստի ուղիղ եթերի ձայնն անջատվում է՝ դրանով իսկ սահմանափակելով քաղաքացիների տեղեկատվության հասանելիությունը։ Տվյալ դեպքում՝ իշխող կուսակցության՝ նիստին չմասնակցելու հարցի վերաբերյալ փոխխոսնակի հիմնավորման մասով։
Իշխող ուժը բոլոր միջոցներով խուսափում է սահմանազատման և սահմանագծման հարցի հրապարակային քննարկումից։ Այս գործընթացի վերաբերյալ «Հայաստան» դաշինքի հայտարարությունը քննարկվել է գլխադասային հանձնաժողովում փակ ռեժիմով, նույն հարցի երկրորդ քննարկումն արդեն արտահերթ նիստի շրջանակներում տեղի է ունեցել արդեն բաց, սակայն քննարկումներ, որպես այդպիսին, տեղի չեն ունեցել: Հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հայտարարել է, որ արտահերթ նիստի ժամանակ ավելի մանրամասն կարելի է անդրադառնալ հարցին:
Իշխանությունները մեղադրում են ընդդիմությանն այն բանի համար, որ նա ներդրել է ԱԺ հայտարարության նախագիծում սահմանազատման ու սահմանագծման մի շարք անընդունելի ձեւակերպումներ, ըստ էության կոչ անելով անվստահություն հայտնել կառավարությանը: Ընդդիմությունը դա հերքեց և առաջարկեց աշխատել փաստաթղթի վրա և առաջարկություններ անել փաստաթղթի կատարելագործման համար։ Սակայն ընդդիմությունը պնդել է, որ փաստաթղթի տրամաբանությունը չփոխվի։ Դաշինքի անդամ Արմեն Ռուստամյանը հանձնաժողովի նիստում նկատեց, որ իշխող ուժը նույնիսկ դեմ է, որ փաստաթղթի վերնագրում օգտագործվեն "սահմանազատում" եւ "սահմանգծում" եզրույթները: