ԵԽ-ը քննադատել է Վրաստանին կրոնական և սեռական փոքրամասնությունների իրավունքների ոտնահարման համար
Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովը (EKPH) զեկույց է ներկայացրել, որը նվիրված է Վրաստանում կրոնական և սեռական փոքրամասնությունների իրավունքներին:
EKPH զեկույցում նշվում է, որ Վրաստանում չնայած որոշակի առաջընթացին, վերջին տարիներին ավելացել են կրոնական և սեռական փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականության դեպքերը:
Զեկույցի հեղինակները քննադատության են ենթարկել նաև Վրաստանի իշխանություններին, ովքեր ոչ աեկվատ են արձագանքել վերոնշյալ դեպքերին: Զեկույցում նաև նշվում է, որ Վրաստանի իշխանությունները ադեկվատ քայլեր չեն ձեռնարկել երկրում կրոնական անհանդուրժողականության դեմ պայքարելու համար, փոխանցում է EADaily-ին:
ЕКРН կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին ոստիկանության հատուկ ստորաբաժանումներ ստեղծել, որոնք կպայքարեն ռասիստական կամ հոմոֆոբ հողի վրա հանցագործությունների դեմ: