Հայաստանը պատրաստ է աջակցել հայրենակիցներին Լիբանանում՝ հակամարտության սրման դեպքում
Լուսանկարը` diaspora.gov.am
Հայաստանի Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հայտնել է Լիբանանում իրավիճակի մշտական մոնիթորինգի մասին՝ Իսրայելի հետ հակամարտության սրման ֆոնին: Արմենպրեսի հետ զրույցում նա պատմել է հայ համայնքի հետ ամենօրյա կապի մասին՝ «տեղում» իրավիճակը գնահատելու և հայրենակիցների կարիքները որոշելու նպատակով:
Սինանյանը նշել է, որ չնայած Լիբանանի հայ համայնքում աճող անհանգստությանը, դեռևս չկա Հայաստան զանգվածային տարհանման ծայրահեղ անհրաժեշտություն: Ուղևորահոսքի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Բեյրութից Երևան թռիչքները լի են, իսկ հետադարձ ուղղությամբ՝ կիսադատարկ, ինչը վկայում է երկկողմանի շարժի պահպանման մասին:
Հանձնակատարը ընդգծել է Հայաստանի պատրաստակամությունը կազմակերպել հայրենակիցների տեղափոխությունը անհրաժեշտության դեպքում՝ հիշեցնելով անցյալ տարի Իսրայելից հայերի հաջող տարհանման մասին:
«Պետությունը ապացուցել է, որ պատրաստ է աջակցել իր հայրենակիցներին, ովքեր բախվել են անվտանգության խնդիրների հետ դժվար ժամանակներում», - հայտարարել է Սինանյանը:
Սեպտեմբերի 23-ից Իսրայելը ռազմական գործողություն է իրականացնում Լիբանանում, որոնք ուղեկցվում են օդային հարվածներով և ցամաքային գործողություններով: Լիբանանի կառավարության տվյալներով, վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում զոհվել է մոտ 1300 մարդ, իսկ շուրջ 1,2 մլն լիբանանցի ստիպված է եղել լքել իրենց տները: