Փոխադարձ մեղադրանքների և հերքումների ֆոնին շարունակվում է իրավիճակի սրումը հայ-ադրբեջանական սահմանին: Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորը հաղորդում է հրադադարի ռեժիմի համակարգված խախտումների մասին, մինչդեռ պաշտոնական Բաքուն պատասխանատվությունը բարդում է հայկական կողմի վրա: Սրացումը տեղի է ունենում Ադրբեջանի՝ միջադեպերի համատեղ հետաքննության մեխանիզմին մասնակցելուց հրաժարվելու ֆոնին:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի հաղորդմամբ, ադրբեջանական զինված ուժերը համակարգված կերպով խախտում են հրադադարի ռեժիմը՝ գիշերային ժամերին անկանոն կրակահերթեր արձակելով։ Իր հայտարարության մեջ պատգամավորը շեշտել է, որ խախտումները հայկական կողմի վրա բարդելուց բացի, Ադրբեջանը այժմ մեղադրում է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությանը անօդաչու թռչող սարքերի ապօրինի օգտագործման մեջ։
«Կոնկրետ առաջնագծի տեսանելի հատվածում ադրբեջանական շարժեր, ակտիվություն առանձնապես չկա, իսկ թե ինչ է կատարվում խորքում, դժվար է ասել։ Ամեն դեպքում Ադրբեջանի համակարգված գործողություններն առաջնագծում ոչ մեծ ինտենսիվությամբ շարունակվում են», – նշել է Աբրահամյանը։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին պնդում է, որ մարտի 30-ին մոտավորապես ժամը 21:25-ին հայկական ստորաբաժանումները փորձել են հետախուզական թռիչքներ իրականացնել անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ Գերենզուր բնակավայրի մոտ տեղակայված ադրբեջանական բանակի դիրքերի վրա։ Ադրբեջանական կողմը հայտարարում է, որ կանխել է այս փորձը, ինչպես նաև հաղորդում է մարտի 30-ի երեկոյից մինչև մարտի 31-ի առավոտը Գորիսի, Բասարկեչարի և Չըմբըրեկի ուղղություններից իր դիրքերի բազմաթիվ հրաձգային զենքերից հրաձգության մասին։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը կտրականապես հերքել է այս հայտարարությունները՝ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմի տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Գերատեսչությունը հիշեցրել է, որ Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ, սակայն Ադրբեջանը մինչև օրս անտեսում է այս նախաձեռնությունը։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը նշել է, որ միայն մարտին Ադրբեջանը տարածել է Հայաստանի կողմից հրադադարի իբր խախտումների 16 հաղորդագրություն, որոնցից 14-ը տարածվել են մարտի 16-21-ը ժամանակահատվածում։ Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը նախկինում խորհրդարանում հայտարարել էր, որ սահմանի երկայնքով իրոք արձանագրվում են կրակոցների դեպքեր, «սակայն դրանք Հայաստանի ուղղությամբ չեն», և նման իրավիճակներում նախարարությունը պաշտոնական հայտարարություններ չի անում։
Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն իր վերջին հայտարարության մեջ նշել է, որ երկիրը «վճռական է Հայաստանի շարունակվող տարածքային հավակնությունների դադարեցման պահանջի հարցում՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության վերականգնման համար»։ Այս մեղադրանքը կտրականապես հերքում է պաշտոնական Երևանը: