Հայաստանի կառավարությունը կսուբսիդավորի ուսանողների և դասախոսների հեծանիվների վարկերը
Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է նոր ծրագիր, որն ուղղված է առողջ ապրելակերպի խրախուսմանը և երթևեկության այլընտրանքային ձևերի զարգացմանը: Մարտի 27-ին կայացած կառավարության նիստի ժամանակ ընդունված որոշման համաձայն, պետությունը կսուբսիդավորի բուհերի և միջին մասնագիտական կրթական հաստատությունների ուսանողների և դասախոսների համար հեծանիվների ձեռքբերման վարկերի տոկոսադրույքները:
Ինչպես հայտնել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, որոշումն ընդունվել է շուրջ 5000 մարդու շրջանում անցկացված հետազոտության հիման վրա: Հարցումը ցույց է տվել, որ բուհերի և գիտահետազոտական ինստիտուտների ուսանողների և աշխատակիցների ընդամենը 0,3%-ն է հեծանիվ օգտագործում դասերի կամ աշխատանքի գնալու համար: Միևնույն ժամանակ, հարցվածների 3,2%-ը ցանկություն է հայտնել հեծանվով տեղաշարժվելու, ինչը վկայում է համապատասխան ենթակառուցվածքի և աջակցման համակարգի ստեղծման դեպքում հեծանվորդների թվի աճի ներուժի մասին:
«Ֆինանսական օժանդակություն կտրամադրվի այն շահառուներին, որոնք կարող են լինել բուհերի կամ ՄԿՈՒ հաստատությունների աշխատակիցներ կամ սովորողներ, ՀՀ տարածքում գործող և լիցենզավորված բանկերից կամ վարկային կազմակերպություններից ստացվող նպատակային վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ձևով», — բացատրել է նախարարը:
Անդրեասյանի խոսքով, վարկի գումարը կարող է կազմել մինչև 300 հազար դրամ (մոտ 750 ԱՄՆ դոլար)՝ մինչև 36 ամիս ժամկետով, ինչը, համաձայն կատարված վերլուծությունների, լիովին բավարար է տարբեր դասի որակյալ հեծանիվ և անհրաժեշտ պարագաներ ձեռք բերելու համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է, որ այս որոշմամբ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել այն ուսանողներին և դասախոսներին, որոնք դիտարկում են հեծանիվը որպես դասերի կամ աշխատանքի հասնելու միջոց օգտագործելու հնարավորությունը: Վարկի տարեկան դրույքաչափը 16 տոկոս է, և կառավարությունն ամբողջությամբ սուբսիդավորում է այդ տոկոսները՝ իջեցնելով վարկի փաստացի արժեքը մինչև զրո: