ԱՄՆ-ն Կովկասյան բանակցությունների հարցերով նոր ավագ խորհրդական է նշանակել
Bank of America-ն բարելավում է 2023 թվականի համաշխարհային տնտեսական աճի կանխատեսումը
Bank of America-ի վերլուծաբանները բարելավել են 2023 թվականին համաշխարհային տնտեսական աճի իրենց կանխատեսումները՝ բարձրացնելով այն 2,5 տոկոսի՝ դեկտեմբերին սպասվող 2,2 տոկոսից, հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Բարելավված հեռանկարը պայմանավորված է Չինաստանի արագ վերականգնման ակնկալիքներով, ԱՄՆ-ում հետաձգված ռեցեսիայի և Եվրոպայում ռեցեսիայից խուսափելու հավանականությամբ, հայտնում է MT Newswires-ը: Նաև դրական կողմն է մատակարարման շղթաների բարելավումները, կենտրոնական բանկերի կողմից տոկոսադրույքների ագրեսիվ բարձրացմանը շուկայի համեմատաբար մեղմ արձագանքը և նոր լուրջ ցնցումների բացակայությունը:
2024 թվականին փորձագետները կանխատեսում են, որ համաշխարհային տնտեսությունը կաճի մոտ 3 տոկոսով։
«Չնայած ռեցեսիայի ռիսկերի մասին խոսակցություններին, համաշխարհային տնտեսությունը չի ցանկանում անկում ապրել: Այնուամենայնիվ, էությունը մնում է նույնը. ոչ մի գլոբալ ռեցեսիա, այլ թույլ աճ այս և հաջորդ տարի»,- ասվում է բանկի հայտարարության մեջ:
Ակնկալվում է, որ 2023 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ն կաճի մինչև 5,5%:
ԱՄՆ-ում ռեցեսիայի սկիզբը BofA-ի վերլուծաբանները տեղափոխել են երկրորդ եռամսյակ, իսկ ընդհանուր առմամբ այն կտևի երեք եռամսյակ։ Նրանց կանխատեսումների համաձայն՝ այս տարի երկրի ՀՆԱ-ն կաճի 0,7 տոկոսով, իսկ 2024 թվականին՝ 0,3 տոկոսով։
Եվրոպական տնտեսությունը 2023 թվականին կցուցաբերի 0,4 տոկոս աճ, իսկ հաջորդ տարի՝ 0,9 տոկոս, կարծում են բանկի վերլուծաբանները։