Նախարար. Հայաստանը հույս ունի ակտիվացնել տնտեսական կապերը Իրանի հետ
Նախարար. ԵԱՏՄ-ում ձևավորվում է միասնական տրանսպորտային տարածք
Մինչև տարվա վերջ ԵԱՏՄ-ը պետք է ընդունի համակարագված տրանսպորտային քաղաքականության հիմնական ուղղությունները և փուլերը: Նրա հիմնական առաջնահերթություններն են լինելու միասնական տրանսպորտային տարածքի, եվրասիական տրանսպորտային միջանցքների ձևավորումը, միության տարանցիկ ներուժի իրացումը: Այդ մասին հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների նախարար Թաիր Մանսուրովը:
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների համակարգում, տրանսպորտային կազմակերպությունների և լոգիստիկ կենտրոնների ստեղծում, որոնք կապահովեն բեռնափոխադրումների գործընթացի օպտիմալացումը:
Նախարարի խոսքով, մոտակա ժամանակներս կևավորվի միավորված տրանսպորտային-լոգիստիկ ընկերությունը՝ԵԱՏՄ անդամ-երկրների երկաթգծային կոնտեյներային բեռնափոխադրումների իրականացման համար: Այն անհրաժեշտ է երկրների միջև տրանսպորտային խոչընդոտների վերացման և աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման համար: Ընկերությունը կապահովի տրանսպորատյին-լոգիստիկ ծառայություններ միասնական պատուհանի սկզբունքով, փոխանցում է Rg.ru կայքը: