Մինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պաշտոնական բանակցությունները շարունակվում են Բաքվի՝ ենթադրյալ սահմանային միջադեպերի վերաբերյալ վերջին հայտարարությունների ստվերի ներքո, շատ փորձագետներ հարց են տալիս. արդյոք այս հայտարարությունները նոր էսկալացիայի նախերգա՞նք են, թե՞ միայն քաղաքական ճնշման գործիք բանակցային գործընթացում:
VERELQ-ը դիմել է հայ քաղաքագետ Դավիթ Հարությունովին՝ երկու հարևան պետությունների միջև ծավալվող բարդ դիվանագիտական խաղը հասկանալու համար: Հարցազրույցում փորձագետը վերլուծում է երկու կողմերի ընթացիկ տեղեկատվական ռազմավարությունները, գնահատում է Հայաստանի Սահմանադրության վերանայման պահանջների հետ կապված սպառնալիքների իրականությունը և խորհրդածում է տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության հեռանկարների մասին:
Լուսանկարում՝ քաղաքագետ Դավիթ Հարությունով
VERELQ. Որո՞նք են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղեկատվական պատերազմի հիմնական նպատակները, և ինչպիսի՞ մեթոդներ են կիրառվում կողմերի կողմից հասարակական կարծիքի վրա ազդելու համար:
Հարությունով. Եթե դիտարկենք ընթացիկ փուլը և, մասնավորապես, Բաքվի՝ իբր սահմանին տեղի ունեցած կրակոցների վերաբերյալ հայտարարությունների վերջին շարքը, ապա սկզբունքորեն այս մոդելում ոչինչ նոր չկա, այսինքն՝ Ադրբեջանը նաև նախկինում օգտագործել է նման տեղեկատվական արշավներ Հայաստանի իշխանությունների և նրա հասարակության վրա ճնշում գործադրելու համար՝ այս կամ այն զիջումները ստանալու նպատակով: Երևանը, իր հերթին, փորձում է այս ֆոնին ցուցադրել իր խաղաղության պատրաստակամությունը և Հայաստանի կողմից որևէ սպառնալիքի բացակայությունը:
VERELQ. Կարելի՞ է Բաքվի՝ ադրբեջանական դիրքերի իբր կրակոցների մասին հայտարարությունները դիտարկել որպես հնարավոր էսկալացիայի նախապատրաստում, թե՞ դա ավելի շուտ Հայաստանի վրա խոսութային ճնշման գործիք է բանակցությունների գործընթացում:
Հարությունով. Երկու տարբերակներն էլ, ցավոք, հնարավոր են: Խոսքը կարող է լինել և՛ էսկալացիայի համար հողի նախապատրաստման մասին (ընդ որում, դրա մասշտաբները դժվար է կանխատեսել, հնարավոր է և՛ տեղային, և՛ ավելի լայնածավալ սցենար), բայց չի կարելի բացառել, որ ամեն ինչ կսահմանափակվի միայն տեղեկատվական ճնշմամբ: Շատ բանով այս հարցի պատասխանը կախված է նրանից, թե ինչ զիջումների է Բաքուն ակնկալում այս փուլում և որքանով է Երևանը պատրաստ և ի վիճակի կատարել այդ պահանջները: Բայց կարևոր գործոն է նաև գլոբալ քաղաքական իրավիճակը, քանի որ մինչ այժմ Ադրբեջանի՝ իրավիճակի էսկալացիայի բոլոր գործողությունները համընկել են մեր տարածաշրջանից դուրս այս կամ այն գործընթացների հետ:
VERELQ. Որքանո՞վ են իրական Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված սպառնալիքները: Արդյո՞ք Անկախության հռչակագրի վերանայման վերաբերյալ Բաքվի պահանջը քաղաքական ճնշման գործիք է:
Հարությունով. Տպավորություն է ստեղծվում, որ խոսքը, այնուամենայնիվ, Երևանի վրա հերթական ճնշման մեխանիզմի մասին է: Առաջին հերթին Բաքվի փաստարկներում կա թույլ կետ, կապված այն բանի հետ, որ, ինչպես պնդվում է, Ադրբեջանը ձգտում է բացառել հայկական «ռևանշիզմի» հնարավորությունը: Մինչդեռ Հայաստանի կողմից ռևանշի հնարավորությունը կարող է կապված լինել առաջին հերթին տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցության, այլ ոչ թե սահմանադրության այս կամ այն դրույթների հետ: Ընդ որում, այս հարաբերակցությունն այժմ անբարենպաստ է Երևանի համար և, հավանաբար, այդպիսին էլ կմնա տեսանելի ապագայում:
Բացի այդ, սահմանադրության փոփոխման մասին պահանջն ինքնին տեխնիկապես դժվարիրագործելի է Հայաստանի իշխանությունների համար: Համապատասխան հանրաքվեի անցկացումը, դրա նախապատրաստումը ժամանակ է պահանջում: Այնուհետև, պատմականորեն Հայաստանում իշխանությունների կողմից նախաձեռնված սահմանադրական փոփոխությունները չեն ստացել զանգվածային աջակցություն, և անցյալում իշխանություններին ստիպված են եղել կիրառել իշխանական ռեսուրս հանրաքվեում անհրաժեշտ արդյունքը ստանալու համար: Հարց է մնում, թե որքանով Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը, որը կորցնում է սոցիալական բազան, կկարողանա ակնկալվող արդյունքը ստանալ: Այսինքն՝ չի բացառվում մի սցենար, որի դեպքում հանրաքվե կանցկացվի, բայց առաջարկվող փոփոխությունները չեն աջակցվի:
Ընդհանուր առմամբ, Բաքուն ձգտում է ունենալ Հայաստանի վրա մշտական ճնշման մեխանիզմ տարբեր պահանջների տեսքով: Սահմանադրության վերաբերյալ նախապայմաններն ընդունելու դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, պարզապես կառաջանան նոր պահանջներ և պայմաններ:
VERELQ. Ի՞նչ նշանակություն ունի Հայաստանի 1990 թվականի Անկախության հռչակագիրը ժամանակակից քաղաքական համատեքստում, և ինչպիսի՞ հետևանքներ կարող են առաջանալ դրա փոփոխման դեպքում:
Հարությունով. Ինչ-որ ձևով Երրորդ Հանրապետության գաղափարական հիմքերի, այդ թվում՝ Անկախության հռչակագրի վերանայումը, հավանաբար, անխուսափելի է, քանի որ հենց այդ հիմքերը, որոնք սերտորեն կապված են Ղարաբաղի հարցի հետ, ըստ էության, ներկայումս գոյություն չունեն նախկին տեսքով: Բացի այդ, վերջին 4 տարվա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ հենց հայ հասարակությունը հիմքային մակարդակում, նվազագույնը, հեռու է միասնական լինելուց այդ նպատակների և սկզբունքների նկատմամբ իր վերաբերմունքում:
Միևնույն ժամանակ, կրիտիկական նշանակություն կունենար, որ այս վերանայումն իրականացվեր ներհայկական քննարկման արդյունքում, այլ ոչ թե արտաքին ճնշման ներքո: Գործնականում իշխանություններն իրենց կողմից զգուշորեն փորձում են իրականացնել այդպիսի վերանայում՝ մշակելով որոշակի նոր գաղափարախոսություն, սակայն չեն կարողացել կամ չեն ցանկացել կազմակերպել լիարժեք հասարակական քննարկում պետության նոր գերակայությունների կամ հների հնարավոր պահպանման հարցի շուրջ: Արդյունքում, արտաքին ճնշման տակ սահմանադրության մեջ այդպիսի փոփոխությունների ներմուծումը ևս մեկ անգամ Հայաստանի ինքնիշխանության սահմանափակման ցուցանիշ կդառնա, ընդ որում, այս անգամ զուտ ներքին հարցում:
VERELQ. Կարո՞ղ է ստորագրված խաղաղության պայմանագիրը դառնալ տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության հաստատման իրական գործիք՝ հաշվի առնելով ընթացիկ հակասությունները և Բաքվի նոր պահանջները:
Հարությունով. Առաջին հերթին կողմերը պետք է կարողանան ստորագրել հենց պայմանագիրը, ինչը Բաքվի պայմանների հաշվառմամբ հեռավոր հեռանկար է թվում: Մասնավորապես, սահմանադրության վերաբերյալ պահանջի կատարումը, ինչպես արդեն նշվեց, ժամանակ է պահանջում, և, ինչպես հայտնի է, Հայաստանի իշխանությունները խոսում են 2026 կամ 27 թվականին հանրաքվե անցկացնելու հնարավորության մասին: Պայմանագրի ստորագրումը կարող է նպաստել կողմերի միջև լարվածության որոշակի «թոթափմանը», բայց դժվար թե բոլոր խնդիրները լուծի: Հիշեցնեմ, որ կողմերն ավելի վաղ խաղաղության պայմանագրի շրջանակներից դուրս են բերել հակասությունների ամենաբարդ հանգույցներից մեկը, որը կապված է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ: Այսպիսով, նույնիսկ պայմանագրի ստորագրման դեպքում, կողմերի միջև հակասությունները չեն անհետանա: