Ռուսաստանը և Իրանը ապրիլի 1-ին կսկսեն Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի իրականացումը
Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային նախագծի գործնական իրականացումը, որը Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի մաս է կազմում, կսկսվի 2026 թվականի ապրիլի 1-ին։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը՝ Ռուսաստանի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում։ Էներգետիկայի նախարարի խոսքով՝ կողմերին հաջողվել է լուծել նախագծի մեկնարկը խոչընդոտող բոլոր վիճելի հարցերը։ «Հյուսիս-Հարավ միջանցքը ոչ միայն էներգետիկ միջանցք է, այլև տրանսպորտային։ Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային գծի կառուցումը կապված է դրա հետ։ Մենք լուծել ենք նախկինում չլուծված գրեթե բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ հողերի գրանցումը և խթանների ստացումը», - ասել է Ցիվիլևը։ «Մենք այսօր հայտարարել ենք, որ ապրիլի 1-ին՝ Ռուսաստանում տրանսպորտային շաբաթվա ընթացքում, վերջնական համաձայնության կհասնենք այս նախագծի մեկնարկի վերաբերյալ»։ Նախարարը բարձր է գնահատել շինարարության նախապատրաստական ​​աշխատանքներին մասնակցող համապատասխան մասնագետների աշխատանքը։ «Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել այս նախագծի վրա աշխատող մեր բոլոր աշխատանքային խմբերին։ Այն շատ բարդ է, բայց մեզ հաջողվեց լուծել իրականացման բոլոր խնդիրները», - հավելեց նա։ «Մենք կարող ենք վստահորեն ասել, որ ապրիլի 1-ից մենք կսկսենք այս խոշորածավալ ենթակառուցվածքային նախագծի իրականացման փուլը»։ 2023 թվականին Ռուսաստանը և Իրանը Հյուսիս-Հարավ նախագծի շրջանակներում ստորագրեցին համաձայնագիր՝ Իրանի և Ադրբեջանի միջև Ռեշտ-Աստարա մայրուղու 160 կիլոմետրանոց հատվածի համատեղ կառուցման մասին, որը կապահովի Պարսից ծոցի նավահանգիստներ մուտք գործելու հնարավորություն։ Նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1,6 միլիարդ եվրո։ Մոսկվան և Թեհրանը համատեղ կֆինանսավորեն ապրանքների և ծառայությունների նախագծումը, շինարարությունը և մատակարարումը։