Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների շրջանառությունը գերազանցել է 2,6 մլրդ դոլարը. նախարար
Լուսանկարը` kalingatv.com
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը 2025 թվականի արդյունքներով գրանցել է рекордային ցուցանիշ՝ ոլորտի ընդհանուր շրջանառությունը հատել է 1 տրիլիոն դրամի սահմանագիծը, ինչը համարժեք է մոտ 2,63 միլիարդ ԱՄՆ դոլարին։
Ոլորտի պատասխանատու նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտնել է, որ նախորդ տարվա 915 միլիարդ դրամի (2,41 միլիարդ դոլար) համեմատ արձանագրված աճը պայմանավորված է ոչ միայն ծրագրային ապահովման ծառայություններով, այլև էլեկտրոնիկայի արտադրության և հավաքման ծավալների մեծացմամբ։
Արտահանման ծավալները ևս դրական դինամիկա են ունեցել՝ 2025-ին կազմելով 715,5 միլիարդ դրամ (1,88 միլիարդ դոլար), մինչդեռ 2024-ին այդ ցուցանիշը կազմում էր մոտ 702 միլիարդ դրամ (1,85 միլիարդ դոլար)։
Շաբաթներ առաջ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հայտնել էր, որ բուն ՏՏ ոլորտում գրանցվել է 23,2% իրական աճ՝ հասնելով 633,2 միլիարդ դրամի (1,67 միլիարդ դոլար), իսկ ոլորտի կշիռը ծառայությունների ընդհանուր կառուցվածքում կազմել է 15,5%։
Պատգամավորի ներկայացրած պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ 2025 թվականի վերջի դրությամբ տեղեկատվության և կապի ոլորտում աշխատում է 46 000 մարդ, իսկ միջին աշխատավարձը գերազանցում է 1 միլիոն դրամը (մոտ 2 630 դոլար)։ Տնտեսական այս ակտիվությունը մասնագետները կապում են նաև պետական քաղաքականության հետ, քանի որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել ոլորտի աջակցության նոր օրենսդրական փաթեթը։