«Մայր Աթոռը երբեք չի տեղափոխվի». Հովնան Սրբազանը պատասխանել է իշխանություններին
Լուսանկարը` Gougark Diocese
Գուգարաց թեմի առաջնորդ Տեր Հովնան արքեպիսկոպոս Հակոբյանը խիստ քննադատության է ենթարկել Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությանը՝ անդրադառնալով Վեհափառ Հայրապետի դեմ հարուցված քրեական գործին և իշխանությունների կողմից հնչեցվող մեղադրանքներին։
Լրատվամիջոցների հետ զրույցում Սրբազանը Գարեգին Բ-ի նկատմամբ իրականացվող իրավական գործընթացը միանշանակ ապօրինություն է որակել, թեև նախաքննական գաղտնիքից ելնելով՝ ձեռնպահ է մնացել գործի մանրամասները քննարկելուց։
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պնդումներին, թե իբր ծրագրվում է Կաթողիկոսությունը և եկեղեցական գանձերը երկրից դուրս տանել՝ հոգևորականը դրանք որակել է որպես «ցնդաբանություն»։ Նա շեշտել է, որ քանի դեռ Հայաստանը կա, Մայր Աթոռը մնալու է Սուրբ Էջմիածնում։ Ըստ Սրբազանի՝ նման խոսույթը նպատակ ունի հանրության ուշադրությունը շեղել սեփական անօրինականություններից և ատելություն սերմանել եկեղեցու նկատմամբ, քանի որ գործող պետական ինստիտուտների առկայության պայմաններում գանձերի անօրինական արտահանումն ուղղակի անհնար կլիներ։
Հովնան Սրբազանը պատասխանել է նաև ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ «Դոժդ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցին, որտեղ խոսվում էր հոգևորականների բարոյական նկարագրի մասին։ Թեմակալ առաջնորդը հերքել է մեղադրանքները՝ նշելով, որ ձերբակալված հոգևորականների գործերը հիմնազուրկ են, իսկ Արշակ Սրբազանի վերաբերյալ նյութերը՝ կեղծված։
Նա իշխանություններին մեղադրել է սեփական կենսակերպը ուրիշներին վերագրելու և կեղծ հիմքերով եկեղեցու դեմ արշավ իրականացնելու մեջ։
Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության և Հայ առաքելական եկեղեցու հարաբերությունները սրվեցին 2020 թվականից հետո, երբ բարձրաստիճան հոգևորականությունը պահանջեց վարչապետի հրաժարականը։ Հակամարտությունը տեղափոխվեց հրապարակային դաշտ՝ ուղեկցվելով դպրոցական ծրագրից Հայ եկեղեցու պատմության դուրսբերմամբ և ստուգումներով։ Իրավիճակը բարդանում է Կաթողիկոսի գործունեության նկատմամբ իրավապահ մարմինների հետաքրքրության վերսկսման մասին տեղեկություններով։
Փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ Գարեգին Բ-ի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի մի շարք անդամների դեմ քրեական գործ հարուցելու մասին։ Նրանց մեղադրում են «դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու» մեջ, որը կապված է Կաթողիկոսի ընդդիմախոսներից մեկի՝ նրա հրաժարականը պահանջող Տեր Գևորգ եպիսկոպոսի (Արման Սարոյանի) գործի հետ։ Ավելի վաղ դատարանը վճռել էր Սարոյանին վերականգնել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում, որից նա ազատվել էր չարաշահումների պատճառով։
Իրավապաշտպաններն ու փաստաբանները այս գործը «պատմական խայտառակություն» են անվանում՝ մատնանշելով քննության անոմալ արագությունը։ Գործի շրջանակներում Կաթողիկոսի և մի խումբ եպիսկոպոսների արգելվել է դուրս գալ Հայաստանից, ինչը փաստացի տապալել է Ավստրիայում նախատեսված Եպիսկոպոսաց ժողովի անցկացումը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին արտերկրում ժողովի անցկացման փորձը անվանել է «Կաթողիկոսությունը Հայաստանի սահմաններից դուրս հանելու փորձ»՝ հանդես գալով հոգևորականությանն ուղղված կոշտ նախազգուշացմամբ։ Փորձագետները կատարվողը գնահատում են որպես կառավարության կողմից Գարեգին Բ-ին գահընկեց անելուն ուղղված ուղիղ փորձ: