Հայաստանն ապրիլի 1-ից անցնում է կենսաթոշակների բացառապես անկանխիկ վճարմանը
Գործադիրը եզրափակում է սոցիալական ոլորտի թվայնացումը՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել վճարումների թիրախայնությունը և ընդլայնել հետվճարային արտոնությունների համակարգը:
Փետրվարի 19-ի կառավարության նիստում հայտարարվեց, որ ապրիլի 1-ից բոլոր կենսաթոշակներն ու նպաստները կվճարվեն բացառապես անկանխիկ եղանակով։ Քաղաքացիներին հորդորվում է մինչև մարտի 5-ը ինքնուրույն ընտրել սպասարկող բանկը, հակառակ դեպքում ընտրությունը կկատարվի ավտոմատ՝ պատահականության սկզբունքով, որպեսզի որևէ շահառու զրկված չլինի վճարում ստանալու հնարավորությունից։
Ներկայում 666 հազար շահառուներից կանխիկ վճարումներից դեռևս օգտվում է մոտ 21,5 հազար մարդ, սակայն օրական շուրջ 1500 քաղաքացի արդեն իսկ անցնում է նոր համակարգին։ 85 տարեկանից բարձր և տեղաշարժման սահմանափակումներ ունեցող անձանց համար պետությունը կապահովի քարտերի առաքումը հենց բնակության վայրեր։
Այս ռեֆորմը պետությանը թույլ կտա տարեկան խնայել շուրջ 1,58 մլն դոլար, որը նախկինում ուղղվում էր կանխիկի առաքման ծառայություններին։ Բացի բյուջետային խնայողություններից, անկանխիկ համակարգը քաղաքացիներին հնարավորություն է տալիս ստանալ մինչև 20% հետվճար, ինչը կազմում է ամսական մինչև 26,3 դոլար։
Միայն հունվար ամսվա ընթացքում վճարված հետվճարների ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 7,63 մլն դոլար՝ զգալիորեն գերազանցելով դեկտեմբերի 4,74 մլն դոլարի ցուցանիշը։ Կառավարության պնդմամբ՝ համակարգի ամբողջական ներդրումը հնարավորություն կտա ապագայում կիրառել ավելի հասցեական սոցիալական գործիքներ, մասնավորապես՝ դեղորայքի ձեռքբերման արտոնյալ պայմաններ սահմանելու համար։