Հայաստանը հնգամյա իրավական կայունության երաշխիք է սահմանում ներդրողների համար
ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնել է ներդրումային միջավայրի հիմնարար բարեփոխում՝ նպատակ ունենալով ապահովագրել բիզնեսը իրավական անկանխատեսելի փոփոխություններից։
Փետրվարի 19-ի նիստում հաստատված որոշումն ուղղված է երկրի տնտեսական վստահելիության բարձրացմանը միջազգային հարթակում։ Ռազմավարական այս փոփոխությունների առանցքում «հնգամյա կայունության երաշխիքն» է, որը թույլ կտա գործարարներին օրենսդրական խստացումների դեպքում ևս հինգ տարի գործել նախկին՝ առավել շահավետ իրավական դաշտում։ Այս քայլով պետությունը փորձում է նվազագույնի հասցնել ներդրողների հնարավոր վնասները և ստեղծել կանխատեսելի միջավայր երկարաժամկետ ծրագրերի համար։
Նոր կարգավորումները հստակեցնում են նաև սեփականության պաշտպանության մեխանիզմները։ Պետական կարիքների համար գույքի օտարման անհրաժեշտության դեպքում ներդրողին երաշխավորվում է շուկայական արժեքին համարժեք արդարացի և արագ փոխհատուցում։ Միաժամանակ ներդրվում է անհատական մոտեցման սկզբունքը, որը թույլ կտա խոշոր ներդրողների հետ կնքել հատուկ պայմանագրեր՝ հարմարեցված հենց տվյալ բիզնեսի առանձնահատկություններին և սահմանելով նպատակային արտոնություններ։
Տեղական բիզնեսի համար փոփոխությունները կլինեն փուլային։ 500 մլն դրամը գերազանցող ծրագրերի համար նոր պայմաններն ուժի մեջ են մտնում անմիջապես, իսկ ավելի փոքր ծավալի ներդրումների դեպքում օրենսդրական պաշտպանությունը լիարժեք կգործի մինչև 2030 թվականը։