Դատարանը պետությանը վերադարձրեց «Ալմաստ»-ի՝ շուրջ 50 մլն դրամանոց հողը
Հայաստանի վարչական դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը՝ վճռելով անվավեր ճանաչել «Ալմաստ» բաց բաժնետիրական ընկերության սեփականության իրավունքը Երևանի Ռուբինյանց փողոցում գտնվող հողամասի նկատմամբ։
2026 թվականի փետրվարի 13-ին կայացված վճիռը չեղարկում է դեռևս 2006 թվականի մարտին կատարված պետական գրանցումը՝ փաստացի վերականգնելով պետության իրավունքները երկու տասնամյակ մասնավոր տիրապետման տակ գտնվող գույքի նկատմամբ։
Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը դատական կարգով վիճարկել էր Կադաստրի կոմիտեի կողմից կատարված գրանցման օրինականությունը՝ պահանջելով վերադարձնել Ռուբինյանց 28 հասցեում տեղակայված 1296 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը։ Իրավապահ մարմինը հիմնավորել է, որ գույքի օտարումը ժամանակին կատարվել է խախտումներով, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել դատարանի կողմից հայցի բավարարման համար։
Դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելուն պես՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով գնահատված հողամասը կգրանցվի որպես Հայաստանի Հանրապետության սեփականություն։ Վերադարձվող գույքի արժեքը կազմում է 49 միլիոն 623 հազար դրամ, որը համարժեք է մոտ 132,000 ԱՄՆ դոլարին։