«Մայր Աթոռը երբեք չի տեղափոխվի». Հովնան Սրբազանը պատասխանել է իշխանություններին
Նա իշխանություններին մեղադրել է սեփական կենսակերպը ուրիշներին վերագրելու և կեղծ հիմքերով եկեղեցու դեմ արշավ իրականացնելու մեջ։
Հայոց Հայրապետը միասնության կոչ է անում բարձրաստիճան հոգևորականների նկատմամբ քրեական հետապնդումների և երկրից ելքի արգելքի ֆոնին։
Մեծ Պահքի մեկնարկին ուղղված հայրապետական ուղերձում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն անդրադարձել է հայաստանյան ներկայիս ծանր իրականությանը՝ շեշտելով Մայր Եկեղեցու դեմ իրականացվող թիրախավորված հարձակումները։ Վեհափառ Հայրապետը նշել է, որ ազգային ու հայրենական կյանքի խնդիրներով ալեկոծված հասարակությունը պետք է խաղաղություն և ուժ գտնի քրիստոնեական արժեքների ու սեփական ինքնության պահպանման մեջ։
Նա հորդորել է հավատացյալներին մնալ հաստատակամ և միասնաբար հաղթահարել բոլոր նեղություններն ու դժվարությունները, որոնք այսօր ծառացած են եկեղեցական և պետական կյանքի առջև։
Կաթողիկոսի ուղերձը հաջորդում է եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների հերթական սրման ֆուլին: Փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ դատախազությունը քրեական հետապնդում է հարուցել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի մի շարք անդամների նկատմամբ։ Նրանք մեղադրվում են Արման Սարոյանի (Գևորգ եպիսկոպոս) վերաբերյալ դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու մեջ։ Արման Սարոյանը, ով բացահայտ պահանջում է Կաթողիկոսի հրաժարականը, դատարանի միջոցով վիճարկում է իրեն թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու որոշումը։
Այս գործի շրջանակներում արգելվել է Կաթողիկոսի և եպիսկոպոսների ելքը Հայաստանից, ինչը փաստաբանները որակում են որպես քաղաքական ճնշում և փորձ՝ ձախողելու Ավստրիայում նախատեսված եպիսկոպոսաց ժողովը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ քննադատել է եկեղեցական ժողովի անցկացումը երկրից դուրս՝ այն անվանելով «կաթողիկությունը Հայաստանից դուրս տանելու փորձ» և հանդես եկել սպառնալից զգուշացումներով։ Իրավապաշտպանների համոզմամբ՝ գործադիր իշխանության նպատակը Գարեգին Բ-ին գահընկեց անելն ու եկեղեցու հանրային ազդեցությունը թուլացնելն է։